Page 1 of 1

Praca dyplomowa p. Magdaleny

Posted: Thu 08 May, 2008
by Wojciech Nitka
Otrzymaliśmy mail'a następującej treści:
Witam:)
Nazywam się Magdalena, jestem studentką Technologii Drewna- Konstrukcje drewniane na SGGW w Warszawie. Piszę pracę na temat "Przegląd najczęściej występujących błędów wykonawczych budynków drewnianych".
Za każdą pomoc na temat budownictwa drewnianego z góry bardzo dziękuję.
By pomóc p. Magdalenie w przybliżeniu najczęściej występujących błędów wykonawczych budynków drewnianych, zapraszam wszystkich Forumowiczów do włączenia się dyskusje i ... pomoc dla p. Madzi.

By rozpocząc dyskusję - swoje spostrzezenia w zakresie popełnianych błędów na budowach przedstawiłem w "7 grzechów głównych budownictwa szkieletowego"

Posted: Thu 08 May, 2008
by Grzegorz Szostak
Moim zdaniem wstępnie należy opisać kwestię skąd pochodzi drewno i jak to sprawdzić. Jest to bezpośrednim odniesieniem do "7 grzechów" i mającym fundamentalne znaczenie dla późniejszych prac.

Posted: Thu 08 May, 2008
by Madziulka
Witam :)
Tak też myślałam z tym że chciałabym jeszcze podjąć temat izolacji akustycznej budynku???? Jaki jest sposób realizacji w amerykańskim budownictwie, a jak to się sprawdza u nas???
Pozdrawiam :)

Posted: Wed 28 May, 2008
by Madziulka
"Dom drewniany ma to do siebie, że szybko się nagrzewa ale również szybko wychładza"
Jaki jest dobry sposób na złagodzenie takiego zjawiska. Jakich błędów w trakcie budowy należy unikać, żeby w późniejszym użytkowaniu uniknąć ogromnych strat na ogrzewanie??????????

Posted: Wed 28 May, 2008
by Wojciech Nitka
Madziulka wrote:"Dom drewniany ma to do siebie, że szybko się nagrzewa ale również szybko wychładza"
To całkowita nieprawda. Taka wypowiedź dotyczy jedynie domów szkieletowych, nie dotyczy jednak domów z bali, a tych prawdziwych, z drewna litego, bali.

Co do zapytania:
Po pierwsze - zaprojektowana odpowiedniej grubości izolacja cieplna,
Po drugie - prawidłowo ułożona izolacja cieplna - bez "upchnięc" i szpar,
Po trzecie - prawidłowo ulożone folie - paro i wiatroizolacyjna, zabezpieczające budynek przez ucieczką ciepła i przewietrzaniem.

Posted: Wed 28 May, 2008
by Grzegorz Szostak
Madziulka wrote:Jaki jest dobry sposób na złagodzenie takiego zjawiska.
Można n.p. zastosować ogrzewanie podłogowe z odpowiedniej grubości warstwą wylewki, która będzie akumulować ciepło.
Madziulka wrote:Jakich błędów w trakcie budowy należy unikać, żeby w późniejszym użytkowaniu uniknąć ogromnych strat na ogrzewanie?
Poza wymienionymi wyżej przez p. Nitkę należy zwrócić szczególną uwagę na proces projektowania. Instalacja CO zawarta w projekcie, która będzie dobrze spełniać swoją funkcję w budynku murowanym niekoniecznie może być wskazana w szkielecie chociażby ze względu na brak akumulacji ciepła przez ściany. Problem jest o tyle ciekawy, że nie jest on konieczny do uzyskania pozwolenia na budowę, ale w przypadku sprzedaży od 01.01.2009r. konieczny jest audyt energetyczny - nowe przepisy.

Witam

Posted: Tue 10 Jun, 2008
by Wojciechlee
Jesli chodzi o błedy mam kilka pieknych fotek - mam nadzieję, że się przydadzą

Posted: Tue 10 Jun, 2008
by Wojciechlee
coś nie wychodzi mi z wstawieniem zdjęc więc jeśli Pani jest zainteresowana proszę o kontakt :wink:

Posted: Tue 10 Jun, 2008
by Madziulka
Witam
Bardzo chętnie :) - madziulkatd@wp.pl
Pozdrawiam

zdjecia

Posted: Wed 11 Jun, 2008
by Wojciechlee
Zdjecia zajmuja ok 300 MB - z calego budynku. Konstrukcja ogolnie jest skopana od dachu po podwaline wiec problem jest z ich przeslaniem a pojedynczo to bedzie trwalo wieki a ja nie moge siedziec i przesylac pojedynczo. Moge nagrac je na plyte i przeslac bo to naprawde niezly material na prace, a nawet i ksiazke
Pozdawiam

Posted: Wed 11 Jun, 2008
by alek
Darmowy IrfanView pozwoli Ci skompresowac pliki ze zdjeciami i bedziesz mogl je zamiescic.
Kto Ci tak popsul dom? Jaka firma?

Posted: Tue 17 Jun, 2008
by Madziulka
Ugięcie nadproży szkieletu
Niedokładne wykonanie nadproży okiennych lub ich brak przyczyniają się do zwiększenia nacisku na powierzchnię okienną.
Czy pełne oparcie na skróconych słupach wystarczy dla zapewnienia dostatecznej wytrzymałości nadproża??????

Posted: Tue 17 Jun, 2008
by Grzegorz Szostak
Madziulka wrote:Czy pełne oparcie na skróconych słupach wystarczy dla zapewnienia dostatecznej wytrzymałości nadproża?
Przy budynku parterowym lub z poddaszem użytkowym zazwyczaj jest to rozwiązanie wystarczające. Zwróć uwagę na rysunek z wymagań "Konstrukcja ścianki działowej nośnej". Obciążenie z oczepu przenoszone jest na 2 krótkie słupki oparte na nadprożu z rozstawem umożliwiającym na równomierne rozłożenie obciążenia (50/50). W połowie wysokości ściany jest ono dodatkowo przeniesione na słupy bezpośrednio sąsiadujące.
Kurcze... trochę za dużo pisania :)
Zerknij w literaturę dotyczącą rozkładu sił wzdłuż i w poprzek włókien drewna. Do tego trochę czystej fizyki i raczej będzie wszystko jasne.

Ponieważ każdy dom jest inny, nie zwalnia to jednak osobę odpowiedzialną za konstrukcję w projekcie do dokonania odpowiednich obliczeń i n.p. dołożenia dodatkowego podparcia.

Posted: Sat 10 Jan, 2009
by JUTOR
Jestem wykonawcą i powiem tak: gotujesz? Najpierw dobrze zastanów się nad potrawą, która TOBIE pasuje, potem weź dobry przepis, kup dobre składniki, zatrudnij kucharza z dobrym smakiem i wiedzą i drugiego, żeby go kontrolował i jest PYCHA. B. często zaczyna się od głupiego ("typowego", bo taniej) projektu, potem jest improwizacja przeróbek i zmiany w trakcie (bo klient "już wie jak", gdy zobaczy postawioną ścianę), potem oszczędności na materiałach, no i na robociźnie. Z tego nie wyjdzie "pycha". Z kaszy nie da się zrobic steku, ale też dobry kawał mięcha można zmarnować.
Pozdrawiam
Julo

Posted: Sat 10 Jan, 2009
by Grzegorz Szostak
JUTOR wrote:B. często zaczyna się od głupiego ("typowego", bo taniej) projektu, potem jest improwizacja przeróbek i zmiany w trakcie (bo klient "już wie jak", gdy zobaczy postawioną ścianę)
Każdy projekt - typowy i indywidualny - zawiera jakieś większe lub mniejsze błędy. Jeśli jednak przed przystąpieniem do budowy potrafisz klientowi je wykazać korzyści są po obu stronach.
JUTOR wrote:potem oszczędności na materiałach, no i na robociźnie.
Nie bardzo widzę te kwestie jeśli jest to ujęte w umowie, co dla mnie jest wymogiem. Tylko firmy naciągające klientów nie precyzują jakie materiały zostaną użyte.

Re: Praca dyplomowa p. Magdaleny

Posted: Thu 11 Apr, 2024
by Mendis
Moja praca dyplomowa była dla mnie nie tylko zadaniem akademickim, ale także życiowym wyzwaniem. Dzięki firmie X moje marzenie o zakończeniu studiów z godnym uznania wynikiem sowa naukowa stało się rzeczywistością. Ich mentorstwo i fachowa wiedza pozwoliły mi nie tylko skutecznie napisać pracę, ale również zrozumieć głębsze aspekty moich badań. Ich wsparcie podczas obrony, zarówno moralne, jak i merytoryczne, dało mi pewność siebie w obliczu komisji. Dziękuję firmie X za ich nieocenione wsparcie w moim osobistym i akademickim rozwoju.